KASUTA OMA ANDE


Mis sul käes on?
Uku Masing kasutas ühes 1967. aasta Postimehe (toona Edasi) vestlusringis nime «elusamus». Ta ütles seletuseks: «Inimese ehk mõistusliku olendi eluülesandeks ehk -sihiks – ehk elu mõtteks – võib pidada elusamust. Elu on mõttekas siis, kui inimene saab olla intensiivsem, teadlikum, ärkvemal eilsest. See tähendab, et elu mõte on elu enda kvaliteedis ega ole mistahes eluavalduste kvantiteedi suurendamises.»

Kasuta Oma Ande (Use Your Talents) on viis, kuidas olla Kirik ja teenida Jumalat:
iga koguduse liige aktiivse osalejana Jumala missioonis, kasutades ande, oskusi ja ressursse, mille Jumal neile juba andnud on.
Kasuta Oma Ande ei ole programm, vaid liikumine, mis keskendub inimeste varustamisele ja võimestamisele mobiliseerida oma olemasolevaid ressursse kogukonna arendamiseks. Kasuta Oma Ande aitab kogukondadel määratleda oma tugevused ning kasutada neid kooskõlas enda seatud eesmärkidega—olgu selleks rõõmusõnumi kuulutamine, sotsiaalmajanduslike algatuste käivitamine, rahalise jätkusuutlikkuse edendamine, kogukondlike sidemete tugevdamine, liikmete heaolu tagamine või koguduse igapäevane toimimine.
Norra Misjoniseltsi ja Norra Luterliku Missioni poolt arendatav lähenemine on kasutusel alates 2000-ndate algusest ja seda rakendatakse praegu paljudes riikides Aafrikas, Aasias ja Euroopas. Kasuta Oma Ande on lihtsalt kohandatav iga koguduse kultuuriliste, majanduslike ja sotsiaalsete tegelikkustega.
Kasuta Oma Ande liikumisega kaudu saab teie koguduse osaks õpikogukonnast, kus jagatakse kogemusi, ressursse ja vastastikust julgustust. Need õpikogukonnad toimivad erinevatel tasanditel—kohalikul, piirkondlikul, üleriigilisel või mandrilisel—ja võivad olla oikumeenilised, luues rikkaliku teadmiste ja toe võrgustiku.
Õpikogukond pakub reaalset tuge palve, koostööprojektide arendamise ja eelkõige eluliste kogemuste vahetamise kaudu. Kasuta Oma Ande ei ole ometi ainult ideede jagamine ja üksteisele õlale patsutamine — see viib praktiliste, kogukonna poolt juhitud algatusteni, mis tugevdavad nii kogudust kui tervet ühiskonda.
Kasuta Oma Ande liikumine on oma olemuselt väga praktiline, kuid tugineb sügavale teoloogilisele refleksioonile. See tugineb misjoloogia ja praktilise teoloogia uurimistööle, mille fookuses on käsitlused loodu eest hoolitsemisel, andide targal kasutamisel, jüngrina Jeesuse järgimisel ja teistel asjaohastel teemadel.
Jumal küsis Mooseselt: “Mis sul käes on?” (2 Ms 4:2)
Kristlasena on iga inimene kutsutud elama teadlikult ja sihikindlalt. Meil kõigil on midagi, mille Jumal on meile andnud selleks, et seda kasutada, kasvatada ja jagada üksteise teenimiseks ning Jumalariigi laienemiseks. Need annid ei ole juhuslikud ega ainult meie endi jaoks – need on vahendid, mille kaudu me teenime teisi ja seeläbi ka Jumalat. Nii nagu apostel Paulus kirjutas: „Me (paljud) oleme üks ihu Kristuses, üksikult aga üksteise ihu liikmed.“ (Rm 12:5)
Meie ülesanne pole oodata, et „keegi teine“ midagi teeks. Kui Jumal küsis Mooseselt: „Mis sul käes on?“ (2Ms 4:2), viitas ta sellele, et vajalik vahend – tema kepp – oli tal juba olemas. Sama kehtib ka meie kohta. Sageli ei pruugi me tajuda, et meie lihtsad oskused, nagu hea kuulamisoskus, organiseerimisvõime, sõidukorras auto või tehnilised teadmised, võivad olla osa Jumala plaanist.
Meil on vajalik juba olemas, ja selle kasutamine on meie vastutus. Kui tunned, et sinult nõutakse midagi, võib see olla Jumala kutse sulle kasutada oma ande.
Avasta oma annid
Esiteks tuleb endalt küsida: „Millised siis on minu annid? Mis mul olemas on?“ Sageli ei ole meie annid midagi keerulist ega üleloomulikku. Need võivad olla lihtsad, kuid olulised oskused – hea suhtlemine, organiseerimisvõime, musikaalsus, empaatia, loovus või isegi praktilised oskused, nagu tehnoloogia või käsitöö, või vahendid – auto, arvuti, kodu, põllumaa, puutööriistad, sukavardad jne. Jumal kasutab kõike, et meie kaudu teisi õnnistada.
Küsi endalt:
• Mis mulle rõõmu pakub?
• Mida tehes tunnen end loomulikult ja enesekindlalt?
• Kus olen kogenud, et minu tegevus tõesti aitab teisi?
Ära karda tegutseda
Paljud inimesed kardavad oma ande kasutada, sest nad tunnevad, et pole piisavalt „head“, ”andekad” või „pühad“. Kuid Piibel on täis lugusid inimestest, kellel polnud ideaalseid oskusi, kuid keda Jumal kutsus ja varustas. Mooses kartis rääkida, kuid Jumal andis talle julgust ja abi. Taavet oli vaid noor karjane, kuid Jumal nägi temas kuningat. Poisikesel oli ainult viis leiba ja kaks kala, aga Jeesus toitis nendega tuhandeid inimesi.
Sinu annid on täiuslikud selleks ülesandeks, mille Jumal sulle on määranud. Ära lase hirmul või ebakindlusel end peatada. Astu esimesed sammud – ükskõik kui väikesed – ja Jumal juhatab sind edasi.
Maailm vajab sind ja Jumal vajab sind
See pole lihtsalt fraas, see on päriselt nii. Kiriku ja kristliku kogukonna tugevus seisneb iga liikme aktiivses osalemises kogukonna elus. Kui kasutame oma ande – olgu selleks laulmine kooris, toiduvalmistamine, rühmaprotsesside juhendamine, ürituste organiseerimine või abivajajate eest hoolitsemine – muutub kirik elavaks ja tõeliseks Jumala kuningriigi esinduseks maa peal.
Ära unusta ka oma igapäevaelu – kodu, töö, sõbrad ja kogukond – igal pool saad oma ande kasutada. Mõtle, kuidas sinu oskused ja huvid võiksid olla sild Jumala armastuse jagamiseks. Kas oled hea kuulaja? Võib-olla vajab keegi sinu ümber just seda. Kas oled loominguline? Tee, midagi ilusat.
Imelisi asju juhtub, kui keegi hakkab usus midagi looma. Näiteks vaadake, mis toimub Martnal. Mõned naised uskusid, et kogukonnal on vaja kohvikut ja hakkasid sammhaaval seda rajama. Täna on Martnal toimiv kogukonnakohvik. Minge kindlasti sinna külla.
Koos ehitame Jumala riiki
Koguduse tugevus peitub koostöös. Kui igaüks annab oma panuse, toimub midagi enamat kui lihtsalt ülesannete täitmine – tekib tõeline ühendus ja kirik muutub paigaks, kus igaüks tunneb end vajaliku ja armastatuna.
Kuidas alustada?
1. Võta ruumi. Uuri oma koguduses ”Kasuta Oma Ande” töötoa korraldamise võimalusi. Kutsu Misjon112 töötuba läbi viima.
2. Ole avatud õppimiseks. Ära muretse, kui sa kohe ei tea, mida ja kuidas teha. Oluline on tahe alustada – oskused tulevad kogemusega.
3. Jaga oma rõõmu. Kui midagi sulle tõesti meeldib, lase teistel seda näha. Inspireerid sellega ka teisi oma ande avastama ja kasutama. Rõõm kasvab jagades.
4. Palveta juhtide eest. Palve ei anna mitte ainult julgust, vaid ka selgust, kuhu ja kuidas koos liikuda.
Kokkuvõtteks: sina oled kutsutud ja varustatud
Jumal ei oota sinult täiuslikkust, vaid usaldust ja valmisolekut. Ilma armastuseta ei ole midagi. Kui te tulete kokku, siis on igaühel midagi. (1 Kr 13 ja 14) Kasuta sulle antud ande julgelt ja teadlikult, sest just nende kasutamise kaudu kogevad paljud Jumala hoolitsust ja sa oma olulisust kiriku liikmena. Kui igaüks panustab oma andidega, muutub kirik mitte ainult tugevamaks, vaid ka elavamaks ja ligitõmbavamaks.
Õpetaja Annely Neame