Jumal armastab igat inimest ja kutsub teda endaga osadusse. Osaduse kaudu muudab Jumal inimeste elu elamisväärseks.
Ka Kirik peab väljendama armastust tegudega.
Johannese evangeelium 3:16
MISJON112 lähtub EELK ARENGUKAVAS väljendatud väärtustest ning toetub PROLEGOMENAS ja Luterliku Maailmaliidu dokumentides MISJON KONTEKSTIS, DIAKOONIA KONTEKSTIS, ÜHISELT ELAMISE KUNST väljendatud teoloogilistele tõekspidamistele.
Dr Randar Tasmuth, dr Ingmar Kurg, dr Anne Burghardt ja mag Annely Neame koostasid prolegomena misjoniteoloogiale. See dokument on vaja kooskõlastada misjonikomisjonis, mis alustas uuesti tööd 2024. 17. detsembril.
Dokumendi vaatasid üle ja toimetasid dr Hedi Vilumaa ning assessor, mag theol Katrin-Helena Melder.
Misjoniteoloogia prolegomena
Misjon lähtub kolmainu Jumalast
Misjon on Pühakirjas ilmutatud Kolmainu Jumala plaan inimese ja loodu päästmiseks. Kogu misjon on Jumala misjon – missio Dei. Jumal Isa läkitas oma lõputus armastuses Poja, et lepitada iseendaga pattulangenud inimesi ja liita nad Püha Vaimu läbi enesega. Poja lunastussurma, ülestõusmise ning Püha Vaimu väe läbi sünnitab ta inimese ristimise kaudu uuesti ning kutsub Kristuse ihu osadusse. Jumala päästepaan haarab kogu inimkonda, loodut ja kiriku teenimist.
Jumal läkitab kiriku misjonitööle
Jeesus ütleb: „Nõnda nagu Isa on läkitanud minu, nõnda saadan ka mina teid“ (Jh 20:21). Jumal armastab igat inimest: „nõnda on Jumal maailma armastanud, et ta oma ainusündinud Poja on andnud, et ükski, kes temasse usub, ei hukkuks, vaid tal oleks igavene elu. Jh“ 3:16. Jeesus „rändas läbi kogu Galilea, õpetades nende sünagoogides ja jutlustades evangeeliumi Kuningriigist ning tervendades haigeid ja vigaseid rahva seas“ (Mt 4:23). Kristus läkitas jüngreid jätkama kuulutustööd: „Minge siis, tehke jüngriteks kõik rahvad, ristides neid Isa ja Poja ja Püha Vaimu nimesse ja õpetades neid pidama kõike, mida mina olen teil käskinud!“ (Mt 28:19).
Kiriku misjonitöö lähtub Kristusest
Kristuse evangeelium elustub läbi ajaloolise ja kultuurilise konteksti, kandes samas igavikulist mõõdet. Kirik kutsub läbi käsu ja evangeeliumi meeleparandusele, jagab Kristuse valgust, kõneleb prohvetlikult, seab esikohale evangeeliumi tõed, õpetab tõstma pilku Jumala ja inimese poole. Kristuse kaudu oleme vabastatud kõigest, mis Jumalast lahutab: „Tulge minu juurde kõik, kes olete vaevatud ja koormatud, ja mina annan teile hingamise!“; (Mt 11:28) ja „Vabaduseks on Kristus meid vabastanud. Püsige siis selles ja ärge laske endid jälle panna orjaikkesse!“; (Gl 5:1) , Kristlik vabadus on Jumalat ja ligimest teeniv vabadus ning on seotud Missio Deiga.
Kirik teeb misjonitööd ühiskonnas
Kirik teostab oma misjoni- ja teenimisülesannet ühiskonnas ja kogukonnas kogudusetöö kõikide valdkondade kaudu: (kuulutustöö, õpetus- ja kasvatustöö, noosootöö, diakooniatöö, muusikatöö jne), hõlmates inimese kogu elukaart.Kirik on inimese ja Jumala kohtumispaik, kus kõik oodatud ja võrdväärsed. Kirik on avatud Jumala tundmaõppimisele, õpib ise ja teeb koostööd teiste kirikutega. Misjonitööd tehes rakendab kirik Kristuse ihu liikmetele Püha Vaimu poolt antud teenimisande: „Armuandides on küll erinevusi, aga Vaim on seesama, ja teenimisviisides on erinevusi, aga Issand on seesama, ja väeavaldustes on erinevusi, aga Jumal on seesama, kes teeb kõike kõikides“ (1Kr 12:4-6).
Kiriku misjonitöö on suunatud inimesele
Kiriku ülesanne on kuulutada evangeeliumi ja jagada sakramente, seda tehes on kiriku misjonitöö holistlik, hõlmates inimest terviklikult.Jeesus ravis nii inimeste ihu kui hinge, toitis neid ise leiva ja kalaga, millest jätkus kõikidele. Nõnda on ka kirik kutsutud teenima Sõna ja sakramendi, avalikus elus osalemise ja ligimese abistamisega. Evangeeliumi kuulutamine ja sakramentide jagamine jumalateenistusel jätkub igapäevaelus ligimese aitamisega.
Kirik aitab ühiskonnas märgata inimeste vajadusi ja pakkuda neile lahendusi, edendades kooselamise kunsti ehk koviventsi (sidus ühiskond): „Vennaarmastuses olge üksteise vastu hellad, vastastikuses austuses jõudke üksteisest ette!“ (Rm 12:10). Kirik õpib ise ja õpetab solidaarselt koos elamist, loodusressursside jagamist ja jätkusuutliku elukeskkonna kujundamist. Koostöös teiste institutsioonidega tuuakse esile positiivsed muutused, et loobuda vastutustundetust tarbimisest, saastamisest ja võlastumisest.
Kiriku misjonitöö on palverännak Jumala tõotuste täitumise poole.
Kirik rändab kuni Kristuse taastulemiseni läbi muutuva aja ja ajaloo, mis on täis erinevaid väljakutseid. Kirik otsib pidevalt võimalusi oma ülesande paremaks täitmiseks. Ta on alati palvetav ja uuenev ning hindab kriitiliselt ja taasmõtestab oma missiooni. Kristuse kiriku misjon lõppeb Jumala tõotuste täitumisega, senikaua tehakse tööd.
Koostanud
dr Randar Tasmuth
dr Ingmar Kurg
dr Anne Burghardt
mag theol Annely Neame
Korrigeerinud
dr Hedi Vilumaa
assessor, mag theol Katrin-Helena Melder

Kirik väljendagu armastust tegudega.