Väikegrupid
Väikegruppides kujuneb koguduse suhtlemiskultuur
Väikegruppide olemasolemine on olemuslikult seotud koguduseliikmete vaimuliku kasvamise ning vaimuliku juhendamisega ning selle kaudu koguduse kasvuga. Väikegrupijuhid saavad olla koguduseliikmed, kelles on märgatud selleks sobivaid vaimulikke andeid ja kelle vaimulik juhendaja töötab kaasa koguduse visiooni suunas. Väikegrupijuhtidele ei pea esitama ülikõrgeid nõudmisi, vaid toetama jätkuvalt nende initsiatiivivõtmist ja sulandumist kogudusse. Neile on vaja tekitada võimalusi ennast proovile panna ja lubada neil vastutust võtta. Siin on asjakohane kasutada ka terminit “JÜNGERDAMINE” (DISCIPLING), mille sisu on inimeste kaasamine, võimestamine ja läkitamine. Selle kohta on piisavalt materjali näiteks EELK Misjonikeskusel.
Vaata videot Misjonikeskuse korraldatud minikonverentsilt “Väikerühmad koguduses” (aprill 2022). All toodud väljavõte konverentsilt, räägib Liina-Liis Nõmm Fookus Kogudusest (alates 51. minutist).
Üsna tõenäoline on, et väikgruppide kaudu tuleb suhtlemiskultuuri viljelevatesse kogudustesse väga erinevaid inimesi, segadust, üksteise valestimõistmist ja konflikte. Me ei ole ise inglid ega saa selleks ka ülejäänud ristirahvas. Leppimine ja koos valitud suunas edasiliikumine on võimalik kõige erinevamatele inimestele.
Mis võiks toimuda väikegruppides?
Rahva ootuste kohta väikegruppidele on väärtuslikku sisendit saadud religioonisotsioloogidelt ning andragoogidelt ja käesolevas misjonistrateegias soovitame lähtuda just sellest:
- Väikegrupid arvestagu grupidünaamika reeglitega (Eesti Kiriku Nõukogu materjal grupidünaamikast täiskasvanuõppes ja väikerühmades)
- mõistlik on mõned rühmad luua kinnistena, kuhu tulevad ainult ennast sinna registreerinud inimesed ja millest osavõtjad lepivad kokku, et nad kedagi teist selle grupi koosviibistele ei kutsu. Nendes rühmades saab tekkida usaldulik õhkkond, kus inimesed saavad ennast julgesti avada ja kus nad ka pärast kokku pannakse. Sellised rühmad käigu koos piiratud ajaperioodil, et ei tekiks “kogudust koguduses”,
- mõnel juhul (näiteks leinagrupis) peaks kasutama materjale, mis on professionaalide poolt välja töötatud ja rühma peaks vedama selleks ettevalmistuse saanud inimene.
- kirjeldage teemagrupist osavõtja profiil.
- pöörduge inimeste poole isiklikult ja valmistage ette väga hea kutse ning reklaam.
- igal grupil olgu oma teema, eesmärk, ajakava ja liikmed.
- leppige kokku kui sageli koos käite, kui kaua kestab kokkusaamine, kus, ja keda ning mis tingimustel võib kaasa kutsuda. Pidage kokkulepetest kinni.
- teemasid/lähenemisnurki gruppidele:
- küsimusi/selgitusi Piiblile/ näiteks Bibliodraama,
- elus ettetulevate moraalsete valikutega toimetulek ja nende tegemine,
- hingemured ja nendega toimetulek (kurbus, üksindus),
- suhete loomine abielu eesmärgil,
- suhteprobleemid/lahenduste otsimine (abielus, lapsevanemana, lapsena jne)
- vananemine; eakate probleemid,
- elu ja surm; lein,
- rahvuslik identiteet/kultuur. Kuulumine,
- igavikulised väärtused,
- järelõppe tunnid,
- Tooma missa või palvuste läbiviimine
- Toidupanka vabatahtikuks,
- üksildaste külastamine,
- terves kehas terve vaim: liikumine, toit, uni, palve,
- käsitööring (laua ümber ja tugitoolis tehtavad meisterdused),
- suuremad projektid (diakoonia, misjon, vms),
- ja nii edasi…
Misjonikeskus toetab väikerühmatööd Materjale koguduste väikerühmadele – EELK Misjonikeskus.