ÜLEILMSE LIIKUMISE JÕUD JA VÄGI KOHALIKU ELUOLU MUUTMISEKS

Kasuta Oma Ande (Use Your Talents) on üleilmne liikumine, mis kutsub iga inimest ja kogukonda avastama ning kasutama oma olemasolevaid ande ja ressursse, et muuta maailma paremaks kohaks iga inimse jaoks.

Kasuta Oma Ande liikumise viis võtmeelementi
- Piibellik alus (avatud raamat) – Tähendamissõna talentidest on liikumise tuumaks.
- Koostee ja kaasatus (käepigistus) – Rõhutatakse koostööd ja vastastikust tuge.
- Koos õppimine ja kasvamine (kaks inimest) – Tähistab pidevat kasvu ja õppimist.
- Kogukonna väärtustamine (maja) – Viitab sellele, et annid arenevad lähedastes inimrühmades ja -suhetes.
- Vabatahtlikkus (avatud käsi) – Tähistab oma andide andmist vabatahtlikuks teenimiseks ja ühiseks hüvanguks.
Kõike seda kannab kesksel kohal küsimus: „Mida me saame teha sellega, mis meil juba olemas on?“
Piibellik alus ja tähendus
Kasuta Oma Ande põhineb Matteuse evangeeliumi tähendamissõnal talentidest (Mt 25:14–30), milles isand usaldab oma teenritele erineva arvu talente. Need, kes oma talendid ringlusesse panid, said kiita, ent see, kes ande peitis, sai noomida. See lugu on sümboolne üleskutse: meile antud annid pole mõeldud peitmiseks, vaid jagamiseks, arendamiseks ja teiste teenimiseks – Jumala armastuse nähtavaks tegemiseks maailmas.

Selle liikumise kese on lihtne, ent võimas küsimus: „Mida saame teha sellega, mis meil juba olemas on – siin ja praegu?“
Liikumise olemus ja algus
Kasuta Oma Ande pole pelgalt metoodika, vaid elav kristlik liikumine, mille juured ulatuvad 2000. aastate algusesse, Madagaskari Luterlikku Kirikusse. Seal said koguduste praktilised kogemused aluseks initsiatiivile, mis nüüdseks on laienenud üle 18 riiki Aafrikas, Euroopas ja Aasias. Iga piirkond annab liikumisele oma unikaalse väljundi, kuid ühine on rõhk sellel, kuidas Jumal on iga inimese ellu pannud väärtuslikke ande – ja nende kasutamine on ühtaegu igaühe vastutus ja rõõm.
Ühtsuse sümbolid: Tõrvik ja lind
Üleilmse liikumise arenemise käigus on liikumine omaks võtnud erinevates piirkondades veidi erinevaid kuid tähenduslikke sümboleid:

- Aafrikas sümboliseerib liikumist tõrvik, mis tähendab valgust, suunamist ja peidetud potentsiaali esiletoomist.
- Aasias on liikumise sümboliks lind, mis kujutab vabadust, lootust ja vaimset ülestõstmist.
Need sümbolid toovad esile liikumise pühendumuse mitmekesisusele ja ühtsusele – erinevused rikastavad ühist eesmärki.
Annid kui laiem mõiste
Sõna „annid“ ei tähenda siin üksnes oskusi või andeid kitsas mõttes, vaid hõlmab vaimseid, füüsilisi, sotsiaalseid ja intellektuaalseid ressursse: teadmisi, hoiakuid, vaimseid kingitusi ja kogemusi. Need on ressursid, mida saab arendada ning rakendada elu muutmiseks ja ühiskonna ülesehitamiseks. Liikumine ammutab inspiratsiooni Luther Snow teooriast varade kaardistamisest (asset mapping), mille järgi igal inimesel ja kogukonnal on juba olemas vajalikud ressursid kasvuks ja arenguks. https://www.luthersnow.com/asset-mapping-title-page.html
Meeskonnast kujuneb koguduse lisamootor, kus iga liige võtab vastutuse nii enda kui ühise edasimineku ja koostöö eest. Koos õpitakse Jumala poolt antud ande ära tundma ja kasutama teiste inimeste (ligimeste) teenimiseks. Harjutatakse, hoolimata hirmust ja paljudest vigadest, koos valitud suunas edasi minema. Ühise töö toetamiseks ja koos kasvamiseks osaleb meeskond kahe aasta jooksul neljal MISJON112 Õpikogukonna õppesessioonil.
Misjonifoorumi Õpikogukonna õppeprotsessis osalevas meeskonnas on koguduse õpetaja, vähemalt üks töötegija või nõukogu liige ja vähemalt üks vabatahtlik, selles on mehi ja naisi, noori ja vanemaid. Õpikogukonnas osaleva meeskonna ühiseks ülesandeks on teha endale realistlik tegevuskava, et koos liikuda seatud eesmärkide suunas.
Koguduse õpetajal on koguduses väga palju tööd ja mitu koormat kanda. Samal ajal on igas koguduses vajalike andidega inimesed erinevate ülesannete täitmiseks kindlasti olemas. Need inimesed on väga väärtuslikud. Kui Sul on vaja tuge inimeste värbamisel ja meeskonna moodustamisel, siis KIRJUTA MEILE KOHE

Kuidas töö toimub?

Õpikogukonnas kujundatakse ühiselt õppimise ja Jeesuse järgimise kultuuri, varustatakse meeskondi toetama inimesi vaimulikul kasvamisel ja evangeeliumi kuulutamisel nii sõnade kui tegudega. Õppimise keskmes on igaühe suhe Jumalaga, koguduse perega ja ümbritseva maailmaga. Iga meeskond lähtub oma liikmete ja koguduse eripäradest, kaardistades “Mis on praegu?”, uurides võimalusi ja unistusi “Mis võiks olla?” ning koostades praktilisi tegevusplaane “Mis saab olema.”
- Coach (arengutreener) esitab küsimusi, mis aitavad /koguduse vaimulikul või mõnel teisel õpikogukonna loojal selgust saada oma väärtustes ja enda eesmärke ja tegevusi siis vastavalt rihtida.
- Selle töö köigus koostatakse tegevusplaan, mis toetab õpikogukonna looja ja koguduse arengut ja koostöös edasiminekut.
- Coachi roll on sarnane treeneri rollile takistusjooksul. Jookseb kaasa kui vaja, kuid võidujooksul võistlejat ei asenda.

Tuvastatakse õppija väärtused, eesmärgid ja arenguvajadused.
Joondatakse tegevused eesmärkidega.
Koostatakse konkreetne plaan järgmisteks sammudeks vaimulikus ja juhtimisalases arengus, sealhulgas Õpikogukonnaga liitumiseks.
Liituge MISJON112 coachinguga ja toeta õpikogukonna loomist ja astuge koos järgmised sammud kogudusena kasvamise teel.

MISJON112 meeskond otsib teid kindlasti ka ise üles, kuid hindame teie proaktiivsust – võtke ise ühendust.
Misjonifoorumi Õpikogukond koguneb 7.-8. märtsil ja 7.-8. novembril 2025 ning 6.-7. märtsil ja 6.-7. novembril 2026.
EE201010052030734009 SEB (saaja: EELK Konsistoorium)
EE932200221002160604 Swedbank (saaja: Eesti Evangeelne Luterlik Kirik)
EE967700771000895492 LHV (saaja: Eesti Evangeelne Luterlik Kirik)
Urmas Viilma ettekandest “EELK löögirusikas” 2020. aasta EELK vaimulike konverentsil:
“Peame tegutsema ilmalikus maailmas, ilmalike inimeste seas ja lisaks Jeesuselt saadud misjoniülesandele kaardistama ka oma misjonipõllu ja sõnastama konkreetses kontekstis ja keskkonnas selge lähteülesande.
Samal ajal on meil arutelu all veel, kuidas tegeleda oma koguduste ulgu-liikmetega? Nendega, kes on ristitud ja kirjas, kuid keda me kirikus ei näe ja kes on elava sideme kirikuga kaotanud”.