KASUTA OMA ANDE

ÜLEILMSE LIIKUMISE JÕUD JA VÄGI KOHALIKU ELUOLU MUUTMISEKS


Mis sul käes on?

Inimesed, kes kasutavad oma ande ligimese kasuks ja kõigile parema elu loomiseks, on koguduse suurim varandus.

Kogudus, kes panustab rohkem seaduste täitmisse ja hoonete hooldamisse kui oma inimeste toetamisse ja võimestamisse, on missioonisegaduses.

Missiooniselgusega koguduseliikmed ja eelarvega tegevuskava ja on panuse mõõdik.

MISJON112 tuleb appi missioonisegaduses kogudustele.

Iga inimene on väärtuslik. Igal inimesel on annid. Iga and on varandus.
Kui inimesed saavad oma ande kogukonna teenimises kasutada, hakkab kogukond kasvama ja vilja kandma. Kõik võidavad.

VÄÄRTUSPAKKUMINE
Toetame, julgustame ja vajadusel ka õpetame koguduste ja kogukondade juhte inimeste väärtust mõistma ja võimestama neid kasutama oma ande.

Uku Masing kasutas ühes 1967. aasta Postimehe (toona Edasi) vestlusringis nime «elusamus». Ta ütles seletuseks: «Inimese ehk mõistusliku olendi eluülesandeks ehk -sihiks – ehk elu mõtteks – võib pidada elusamust. Elu on mõttekas siis, kui inimene saab olla intensiivsem, teadlikum, ärkvemal eilsest. See tähendab, et elu mõte on elu enda kvaliteedis ega ole mistahes eluavalduste kvantiteedi suurendamises.»

KASUTA OMA ANDE õpituba

Kasuta Oma Ande (Use Your Talents) on viis, kuidas olla Kirik ja teenida Jumalat:
iga koguduse liige aktiivse osalejana Jumala missioonis, kasutades ande, oskusi ja ressursse, mille Jumal neile juba andnud on.

Kasuta Oma Ande ei ole programm, vaid liikumine, mis keskendub inimeste varustamisele ja võimestamisele mobiliseerida oma olemasolevaid ressursse kogukonna arendamiseks. Kasuta Oma Ande aitab kogukondadel määratleda oma tugevused ning kasutada neid kooskõlas enda seatud eesmärkidega—olgu selleks rõõmusõnumi kuulutamine, sotsiaalmajanduslike algatuste käivitamine, rahalise jätkusuutlikkuse edendamine, kogukondlike sidemete tugevdamine, liikmete heaolu tagamine või koguduse igapäevane toimimine.

“Kasuta Oma Ande” lähtub Luther Snow “The Power of Asset Mapping. How Congregations Can Act on Its Gifts” põhimõtetest.
“Kasuta Oma Ande” on alates 2000-ndate algusest saanud koguduste ja kogukondade üleilmseks liikumiseks.
“Kasuta Oma Ande” on lihtsalt kohandatav iga koguduse kultuuriliste, majanduslike ja sotsiaalsete tegelikkustega.

Kasuta Oma Ande liikumisega kaudu saab teie koguduse osaks õpikogukonnast, kus jagatakse kogemusi, ressursse ja vastastikust julgustust. Need õpikogukonnad toimivad erinevatel tasanditel—kohalikul, piirkondlikul, üleriigilisel või mandrilisel—ja võivad olla oikumeenilised, luues rikkaliku teadmiste ja toe võrgustiku.

Õpikogukond pakub reaalset tuge palve, koostööprojektide arendamise ja eelkõige eluliste kogemuste vahetamise kaudu. Kasuta Oma Ande ei ole ometi ainult ideede jagamine ja üksteisele õlale patsutamine — see viib praktiliste, kogukonna poolt juhitud algatusteni, mis tugevdavad nii kogudust kui tervet ühiskonda.

Kasuta Oma Ande liikumine on oma olemuselt väga praktiline, kuid tugineb sügavale teoloogilisele refleksioonile. See tugineb misjoloogia ja praktilise teoloogia uurimistööle, mille fookuses on käsitlused loodu eest hoolitsemisel, andide targal kasutamisel, jüngrina Jeesuse järgimisel ja teistel asjaohastel teemadel.

Jumal küsis Mooseselt: “Mis sul käes on?” (2 Ms 4:2)

Kristlasena on iga inimene kutsutud elama teadlikult ja sihikindlalt. Meil kõigil on midagi, mille Jumal on meile andnud selleks, et seda kasutada, kasvatada ja jagada üksteise teenimiseks ning Jumalariigi laienemiseks. Need annid ei ole juhuslikud ega ainult meie endi jaoks – need on vahendid, mille kaudu me teenime teisi ja seeläbi ka Jumalat. Nii nagu apostel Paulus kirjutas: „Me (paljud) oleme üks ihu Kristuses, üksikult aga üksteise ihu liikmed.“ (Rm 12:5)

Meie ülesanne pole oodata, et „keegi teine“ midagi teeks. Kui Jumal küsis Mooseselt: „Mis sul käes on?“ (2Ms 4:2), viitas ta sellele, et vajalik vahend – tema kepp – oli tal juba olemas. Sama kehtib ka meie kohta. Sageli ei pruugi me tajuda, et meie lihtsad oskused, nagu hea kuulamisoskus, organiseerimisvõime, sõidukorras auto või tehnilised teadmised, võivad olla osa Jumala plaanist.

Meil on vajalik juba olemas, ja selle kasutamine on meie vastutus. Kui tunned, et sinult nõutakse midagi, võib see olla Jumala kutse sulle kasutada oma ande.

Avasta oma annid

Esiteks tuleb endalt küsida: „Millised siis on minu annid? Mis mul olemas on?“ Sageli ei ole meie annid midagi keerulist ega üleloomulikku. Need võivad olla lihtsad, kuid olulised oskused – hea suhtlemine, organiseerimisvõime, musikaalsus, empaatia, loovus või isegi praktilised oskused, nagu tehnoloogia või käsitöö, või vahendid – auto, arvuti, kodu, põllumaa, puutööriistad, sukavardad jne. Jumal kasutab kõike, et meie kaudu teisi õnnistada.

Küsi endalt:

• Mis mulle rõõmu pakub?

• Mida tehes tunnen end loomulikult ja enesekindlalt?

• Kus olen kogenud, et minu tegevus tõesti aitab teisi?

Ära karda tegutseda

Paljud inimesed kardavad oma ande kasutada, sest nad tunnevad, et pole piisavalt „head“, ”andekad” või „pühad“. Kuid Piibel on täis lugusid inimestest, kellel polnud ideaalseid oskusi, kuid keda Jumal kutsus ja varustas. Mooses kartis rääkida, kuid Jumal andis talle julgust ja abi. Taavet oli vaid noor karjane, kuid Jumal nägi temas kuningat. Poisikesel oli ainult viis leiba ja kaks kala, aga Jeesus toitis nendega tuhandeid inimesi.

Sinu annid on täiuslikud selleks ülesandeks, mille Jumal sulle on määranud. Ära lase hirmul või ebakindlusel end peatada. Astu esimesed sammud – ükskõik kui väikesed – ja Jumal juhatab sind edasi.

Maailm vajab sind ja Jumal vajab sind

See pole lihtsalt fraas, see on päriselt nii. Kiriku ja kristliku kogukonna tugevus seisneb iga liikme aktiivses osalemises kogukonna elus. Kui kasutame oma ande – olgu selleks laulmine kooris, toiduvalmistamine, rühmaprotsesside juhendamine, ürituste organiseerimine või abivajajate eest hoolitsemine – muutub kirik elavaks ja tõeliseks Jumala kuningriigi esinduseks maa peal.

Ära unusta ka oma igapäevaelu – kodu, töö, sõbrad ja kogukond – igal pool saad oma ande kasutada. Mõtle, kuidas sinu oskused ja huvid võiksid olla sild Jumala armastuse jagamiseks. Kas oled hea kuulaja? Võib-olla vajab keegi sinu ümber just seda. Kas oled loominguline? Tee, midagi ilusat.

Imelisi asju juhtub, kui keegi hakkab usus midagi looma. Näiteks vaadake, mis toimub Martnal. Mõned naised uskusid, et kogukonnal on vaja kohvikut ja hakkasid sammhaaval seda rajama. Täna on Martnal toimiv kogukonnakohvik. Minge kindlasti sinna külla.

Koos ehitame Jumala riiki

Koguduse tugevus peitub koostöös. Kui igaüks annab oma panuse, toimub midagi enamat kui lihtsalt ülesannete täitmine – tekib tõeline ühendus ja kirik muutub paigaks, kus igaüks tunneb end vajaliku ja armastatuna.

Kuidas alustada?

1. Võta ruumi. Uuri oma koguduses ”Kasuta Oma Ande” töötoa korraldamise võimalusi. Kutsu Misjon112 töötuba läbi viima.

2. Ole avatud õppimiseks. Ära muretse, kui sa kohe ei tea, mida ja kuidas teha. Oluline on tahe alustada – oskused tulevad kogemusega.

3. Jaga oma rõõmu. Kui midagi sulle tõesti meeldib, lase teistel seda näha. Inspireerid sellega ka teisi oma ande avastama ja kasutama. Rõõm kasvab jagades.

4. Palveta juhtide eest. Palve ei anna mitte ainult julgust, vaid ka selgust, kuhu ja kuidas koos liikuda.

Kokkuvõtteks: sina oled kutsutud ja varustatud

Jumal ei oota sinult täiuslikkust, vaid usaldust ja valmisolekut. Ilma armastuseta ei ole midagi. Kui te tulete kokku, siis on igaühel midagi. (1 Kr 13 ja 14) Kasuta sulle antud ande julgelt ja teadlikult, sest just nende kasutamise kaudu kogevad paljud Jumala hoolitsust ja sa oma olulisust kiriku liikmena. Kui igaüks panustab oma andidega, muutub kirik mitte ainult tugevamaks, vaid ka elavamaks ja ligitõmbavamaks.

Kasuta Oma Ande liikumise viis võtmeelementi

  1. Piibellik alus (avatud raamat) – Tähendamissõna talentidest on liikumise tuumaks.
  2. Koostee ja kaasatus (käepigistus) – Rõhutatakse koostööd ja vastastikust tuge.
  3. Koos õppimine ja kasvamine (kaks inimest) – Tähistab pidevat kasvu ja õppimist.
  4. Kogukonna väärtustamine (maja) – Viitab sellele, et annid arenevad lähedastes inimrühmades ja -suhetes.
  5. Vabatahtlikkus (avatud käsi) – Tähistab oma andide andmist vabatahtlikuks teenimiseks ja ühiseks hüvanguks.

Kõike seda kannab kesksel kohal küsimus: „Mida me saame teha sellega, mis meil juba olemas on?“

Piibellik alus ja tähendus

Kasuta Oma Ande põhineb Matteuse evangeeliumi tähendamissõnal talentidest (Mt 25:14–30), milles isand usaldab oma teenritele erineva arvu talente. Need, kes oma talendid ringlusesse panid, said kiita, ent see, kes ande peitis, sai noomida. See lugu on sümboolne üleskutse: meile antud annid pole mõeldud peitmiseks, vaid jagamiseks, arendamiseks ja teiste teenimiseks – Jumala armastuse nähtavaks tegemiseks maailmas.

Selle liikumise kese on lihtne, ent võimas küsimus: „Mida saame teha sellega, mis meil juba olemas on – siin ja praegu?“

Liikumise olemus ja algus

Kasuta Oma Ande pole pelgalt metoodika, vaid elav kristlik liikumine, mille juured ulatuvad 2000. aastate algusesse, Madagaskari Luterlikku Kirikusse. Seal said koguduste praktilised kogemused aluseks initsiatiivile, mis nüüdseks on laienenud üle 18 riiki Aafrikas, Euroopas ja Aasias. Iga piirkond annab liikumisele oma unikaalse väljundi, kuid ühine on rõhk sellel, kuidas Jumal on iga inimese ellu pannud väärtuslikke ande – ja nende kasutamine on ühtaegu igaühe vastutus ja rõõm.

Ühtsuse sümbolid: Tõrvik ja lind

Üleilmse liikumise arenemise käigus on liikumine omaks võtnud erinevates piirkondades veidi erinevaid  kuid tähenduslikke sümboleid:

  • Aafrikas sümboliseerib liikumist tõrvik, mis tähendab valgust, suunamist ja peidetud potentsiaali esiletoomist.
  • Aasias on liikumise sümboliks lind, mis kujutab vabadust, lootust ja vaimset ülestõstmist.

Need sümbolid toovad esile liikumise pühendumuse mitmekesisusele ja ühtsusele – erinevused rikastavad ühist eesmärki.

Annid kui laiem mõiste

Sõna „annid“ ei tähenda siin üksnes oskusi või andeid kitsas mõttes, vaid hõlmab vaimseid, füüsilisi, sotsiaalseid ja intellektuaalseid ressursse: teadmisi, hoiakuid, vaimseid kingitusi ja kogemusi. Need on ressursid, mida saab arendada ning rakendada elu muutmiseks ja ühiskonna ülesehitamiseks. Liikumine ammutab inspiratsiooni Luther Snow teooriast varade kaardistamisest (asset mapping), mille järgi igal inimesel ja kogukonnal on juba olemas vajalikud ressursid kasvuks ja arenguks. https://www.luthersnow.com/asset-mapping-title-page.html

Meeskonnast kujuneb koguduse lisamootor, kus iga liige võtab vastutuse nii enda kui ühise edasimineku ja koostöö eest. Koos õpitakse Jumala poolt antud ande ära tundma ja kasutama teiste inimeste (ligimeste) teenimiseks. Harjutatakse, hoolimata hirmust ja paljudest vigadest, koos valitud suunas edasi minema. Ühise töö toetamiseks ja koos kasvamiseks osaleb meeskond kahe aasta jooksul neljal MISJON112 Õpikogukonna õppesessioonil.


Misjonifoorumi Õpikogukonna õppeprotsessis osalevas meeskonnas on koguduse õpetaja, vähemalt üks töötegija või nõukogu liige ja vähemalt üks vabatahtlik, selles on mehi ja naisi, noori ja vanemaid. Õpikogukonnas osaleva meeskonna ühiseks ülesandeks on teha endale realistlik tegevuskava, et koos liikuda seatud eesmärkide suunas.

Koguduse õpetajal on koguduses väga palju tööd ja mitu koormat kanda. Samal ajal on igas koguduses vajalike andidega inimesed erinevate ülesannete täitmiseks kindlasti olemas. Need inimesed on väga väärtuslikud. Kui Sul on vaja tuge inimeste värbamisel ja meeskonna moodustamisel, siis KIRJUTA MEILE KOHE


Kuidas töö toimub?

Õpikogukonnas kujundatakse ühiselt õppimise ja Jeesuse järgimise kultuuri, varustatakse meeskondi toetama inimesi vaimulikul kasvamisel ja evangeeliumi kuulutamisel nii sõnade kui tegudega. Õppimise keskmes on igaühe suhe Jumalaga, koguduse perega ja ümbritseva maailmaga. Iga meeskond lähtub oma liikmete ja koguduse eripäradest, kaardistades “Mis on praegu?”, uurides võimalusi ja unistusi “Mis võiks olla?” ning koostades praktilisi tegevusplaane “Mis saab olema.”

  • Coach (arengutreener) esitab küsimusi, mis aitavad /koguduse vaimulikul või mõnel teisel õpikogukonna loojal selgust saada oma väärtustes ja enda eesmärke ja tegevusi siis vastavalt rihtida.
  • Selle töö köigus koostatakse tegevusplaan, mis toetab õpikogukonna looja ja koguduse arengut ja koostöös edasiminekut.
  • Coachi roll on sarnane treeneri rollile takistusjooksul. Jookseb kaasa kui vaja, kuid võidujooksul võistlejat ei asenda.

Tuvastatakse õppija väärtused, eesmärgid ja arenguvajadused.

Joondatakse tegevused eesmärkidega.

Koostatakse konkreetne plaan järgmisteks sammudeks vaimulikus ja juhtimisalases arengus, sealhulgas Õpikogukonnaga liitumiseks.


Liituge MISJON112 coachinguga ja toeta õpikogukonna loomist ja astuge koos järgmised sammud kogudusena kasvamise teel.






MISJON112 meeskond otsib teid kindlasti ka ise üles, kuid hindame teie proaktiivsust – võtke ise ühendust.

Misjonifoorumi Õpikogukond koguneb 7.-8. märtsil ja 7.-8. novembril 2025 ning 6.-7. märtsil ja 6.-7. novembril 2026.

EE201010052030734009 SEB (saaja: EELK Konsistoorium)
EE932200221002160604 Swedbank (saaja: Eesti Evangeelne Luterlik Kirik)
EE967700771000895492 LHV (saaja: Eesti Evangeelne Luterlik Kirik)


Urmas Viilma ettekandest “EELK löögirusikas” 2020. aasta EELK vaimulike konverentsil:

“Peame tegutsema ilmalikus maailmas, ilmalike inimeste seas ja lisaks Jeesuselt saadud misjoniülesandele kaardistama ka oma misjonipõllu ja sõnastama konkreetses kontekstis ja keskkonnas selge lähteülesande.

Samal ajal on meil arutelu all veel, kuidas tegeleda oma koguduste ulgu-liikmetega? Nendega, kes on ristitud ja kirjas, kuid keda me kirikus ei näe ja kes on elava sideme kirikuga kaotanud”.