Kristlik Rahvaülikool

Kristlik Rahvaülikool

22. mai 2024 Tööriistad 0




Kristlik Rahvaülikool on platvorm, mis koondab erinevates keskkondades peetavaid loenguid ja seminare. Mõtte algatajaks on professor Jaan Lahe. Loengud ja artiklid käsitlevad Piiblit, kristlikku õpetust, religiooni ja teisi kultuurivaldkondi. Lektoriteks on Tallinna Ülikooli, Tartu Ülikooli ja EELK Usuteaduse Instituudi õppejõud – teoloogid, religiooniloolased, ajaloolased ja folkloristid. Kristlik Rahvaülikool alustas tegevust 2021. aasta maikuus ning teostus käesoleva misjonistrateegia sünniprotsessi käigus.


Asutused ja organisatsioonid

Teoloogiaring ja Piibliseminarid Kaarli koguduses on mõeldud kõigile, kes huvituvad teoloogiast ehk usuteadusest.

Vaba Akadeemia on ühendus, mis koondab Eesti õppejõude, teadlasi, mõtlejaid ja õppijaid, toetades renessansitüüpi haritlaste kujunemist vabade kunstide kontseptsiooni järgi. Akadeemia liikmetel on võimalus õppida erinevate valdkondade tippteadlastelt ja olla esimeseks publikuks uusimatele teadustulemustele. Vaba Akadeemia loengud on saadaval YouTube’is ja ka audiosalvestuste kujul Vaba Akadeemia kodulehel.


Ajakirjad ja väljaanded

Usuteaduslik Ajakiri on rahvusvahelise toimetuskolleegiumiga eelretsenseeritav ajakiri, mis avaldab teoloogia ja religiooniga seotud teemasid käsitlevaid artikleid.

Kirik & Teoloogia on populaarteaduslik kultuuriajakiri, mille eesmärgiks on toetada ja elavdada teoloogilise mõttevahetuse toimumist ning aidata sellega kaasa teoloogilise otsustusvõime teravnemisele ja teoloogilise vastutustunde süvenemisele, seda nii Eesti luterlikus kirikus kui ka siinses kristlaskonnas ja avalikkuses laiemalt.


Loenguid ja artikleid lektorite järgi


Jaan Lahe

Arne Hiob

Eerik Jõks

Liina Kilemit

Alar Laats

Ago Lilleorg

Priit Rohtmets


Loenguid teemade ja teadusvaldkondade kaupa


Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku ja Muinsuskaitseameti koostöös on ellu kutsutud sümpoosionid, mis käsitlevad mõlemale osapoolele ühiselt olulisi teemasid. Varasematel aastatel on kõneldud kirikukelladest, vitraažidest ja kirikutekstiilidest. Selleaastane sümpoosion käsitles matuse teoloogiat, surmakultuuri, matusekombestiku ja kolumbaariumite temaatikat. Samuti räägiti meie rikkalikust kalmistute ja matmispaikade pärandist, nende kujunemisest, eripäradest kui kultuurimälu hoidjatena.

Helisalvestus Arvamusfestivali vestlusringist “Tahan jõuluajal kirikus kontserdil käia“ ehk mis seos on taburetil luterlusega? Osalesid Eerik Jõks, Liina Kilemit, Annely Neame, Lea Altnurme, Atko Remmel. Korraldaja: Eesti Evangeelne Luterlik Kirik ja Eesti Kirikute Nõukogu.

Retkel Taara tammikust Maarjamaale mõtleme, mis neid kahte mõttemaastikku eristab ja ühendab. Uurime ja arutleme, millisel arusaamal on tõepõhi all ja milline suhtumine on pigem müüt või eelarvamus. Arutelu on mõeldud neile, keda huvitab eestlase maailmapilt, seosed meie rahvuskultuuri ja usu vahel. Helisalvestus Arvamusfestivali vestlusringist. Osalesid Regina Hansen, Madis Iganõmm, Marju Kõivupuu, Urmas Viilma, Kuldar Taveter, Martin Vällik, Kristi Ockba, Avo Üprus, Lea Altnurme, Tauri Tölpt, Andres Heinapuu.