Jaan Lahe – Vikipeedia artikkel
Jaan Lahe on Eesti luterliku kiriku isikupärasemaid vaimulikke, ühendades endas tipptasemel teoloogilise kompetentsi, laiapõhjalise humanitaarse eruditsiooni, vahetu ja isikliku usu Jumalasse ning missiooni tutvustada kristliku usu aegumatut sisu kaasaja inimesele mõistetavas keeles. Jutlustajana on Lahe leebe ja taktitundeline teejuht, kes ei suru ennast peale, vaid jätab pigemini oma isiku, kogemused, arvamused ja hinnangud varju ning laseb evangeeliumil kuulajat või lugejat kaasa kutsuda. Ta ei püüa ka anda praktilisi näpunäiteid või arutleda päevakajalistel teemadel, vaid eeldab, et kokkupuude evangeeliumiga muudab inimest, avardab tema piire, laseb tal Jumala kirkuse valguses maailma ja iseend selgemini näha ning annab talle Vaimu ja väge kristlasena – Jumala lapsena elamiseks.
Soovitan Jaan Lahe jutlusi igaühele, kes hindab kristlikus kuulutuses intellektuaalset veenvust ning vaimulikku avarust.
EELK Viljandi Jaani koguduse õpetaja, Lõuna-Eesti piiskopkonna piiskop Marko Tiitus
Osale
Teoloogiaring ja Piibliseminarid Kaarli koguduses on mõeldud kõigile, kes huvituvad teoloogiast ehk usuteadusest, jälgi kuukava.
Vaata
Kuidas lugeda Piiblit? Tartu Jaani kirikus salvestatud videoloeng. Väljavõte loengut kajastavast artiklist Kuidas lugeda Piiblit, olemata teoloog (Liina Raudvassar, Eesti Kirik)
Vestlusi Piiblist – Tallinna Toompea Kaarli Koguduse saatesari. Saadetes antakse ülevaade Piiblist, selle väljakujunemisest ja otsitakse vastuseid küsimustele: “miks on Piibel tähtis?” ning “kuidas Piiblit lugeda?”. Vestlevad Kaarli koguduse õpetaja Jaak Aus ja Usuteaduse Instituudi professor Jaan Lahe.
Paul Tillichi elu ja teoloogia – videoloengute sari. Paul Johannes Tillich (1886–1965) oli saksa-ameerika kristlik eksistentsialistlik filosoof, kristlik sotsialist ja üks kahekümnenda sajandi mõjukamaid teolooge.
Valguse ja pimeduse ajalugu – Kuku Raadio “Tähenduse teejuhid” saatesarja osas vestlevad Hardo Pajula, Peeter Espak ja Jaan Lahe John Gray teosest “Must missa”.
Tähendamissõna kadunud pojast – helisalvestus EELK Mustamäe Maarja Magdaleena koguduses toimunud Piibliõppesarja loengust.
Kolmas silm – Edmund Burke’i seltsi loeng gnostitsismist, vestlevad Tiit Aleksejev ja Jaan Lahe.
Ajalik ja ajatu saatesari – ERR arhiiv.
- Ülestõusmine – Ülestõusmise tähenduse üle arutlevad Toomas Paul, Jaan Lahe ja saatejuht Markus Järvi.
- Rituaalid – muistsete Lähis-Ida usundite riitusi tutvustavad Jaan Lahe ja Urmas Nõmmik. Saatejuht Markus Järvi.
- Piiridest priiks? Koos saatejuht Meelis Holstinguga arutlevad piiride ja piiripealsete asjade üle filosoof Tõnu Viik ning religiooniloolane Jaan Lahe.
- Jumalapilt kristluses ja islamis – saates teoloogid Toomas Paul ja Jaan Lahe. Saatejuht Markus Järvi.
- Palmipuudepüha – Toomas Paul ja Jaan Lahe arutlevad koos saatejuht Markus Järviga messiaootuse üle.
- Kuri ja kannatus judaismis, kristluses ja islamis – kuidas suhtuvad kannatusse judaism, kristlus ja islam? Saates Toomas Paul ja Jaan Lahe.
Vaata või kuula
Vaba Akadeemia loengusari teoloogia ja filosoofia dialoogist. Materjalid on saadaval ka YouTube’i videote kujul.
Kuula
Kirikuelu. Piibli- ja usualased lisateadmised. Saates tuleb juttu, milline on vajadus usu- ja Piiblialaste lisateadmiste järele Eestis, missuguseid taustateadmisi on tarvis Piibli mõistmiseks, miks on arusaam pühakirjast ajas muutuv ja miks otsustas Jaan Lahe hakata kirjutama raamatut ristiusu põhisõnumist.
Kirikuelu. Ristiusu põhisõnum. Kristlik muusika. Mis on kristluse põhisõnum ja kuidas seda kõige paremini selgitada? Teoloog Jaan Lahe sulest ilmus põhjalik teos “Sõnum teisest maailmast. Mis on kristluse põhisõnum?”
Loetud ja kirjutatud. A. H. Tammsaare näidend “Juudit”. Saates on jutuks Tammsaare näidend “Juudit”. Teosest räägivad teoloog ja tõlkija Jaan Lahe ning saatejuht Maarja Vaino.
Kultuurikaja. Vestlus Koraanist. Jaan Lahe ja Amar Annus räägivad Koraanist, küsib Urve Eslas. Saates on mitu külalist, Jaan Lahe segment algusega 23:27.
Maailmapilt. Missuguses õhustikus liigub koraan? Martin Viirandi vestluskaaslased on Kattri Ezzoubi ja Tallinna Ülikooli lektor Jaan Lahe. Koraan ja islam. Kristlusest islamisse pöördumine. Haljand Udami suurepärane koraani tõlge.
Vaata veel (lühiloengud)
Kust sai alguse Euroopa kultuur? Tallinna Ülikooli 1 Minuti Loengute sarjas avaldatud videoloeng.
Surmast ja sealpoolsusest Vanas-Egiptuses – EELK Usuteaduste Instituudi loeng.
Loe
Artikleid väljaandes Kirik & Teoloogia
Lühike sissejuhatus ajaloolis-kriitilisse meetodisse
Võitlus õige piiblitõlgenduse pärast. Kristlike piiblitõlgenduste ajalugu, 1: varane kristlus
Võitlus õige piiblitõlgenduse pärast. Kristlike piiblitõlgenduste ajalugu, 2: keskaeg
Võitlus õige piiblitõlgenduse pärast. Kristlike piiblitõlgenduste ajalugu, 3. osa: uusaeg
Loe soovituslikku kirjandust
Toomas Jürgenstein, Piibliõpik. Tallinn: Koolibri 1997.
Juha Pihkala jt, Piibliõpik. Leeriõpik nr 2. Keuruu: Ottava 1991.
Karen Armstrong, Piibel. Biograafia. Tallinn: Gallus 2019.
Christoph Levin, Vana Testament. Tartu: Tartu Ülikooli Kirjastus: i.a.
Rudolph Smend, Vana Testamendi tekkelugu. Tartu: Greif 1996.
Eduard Lohse, Uue Testamendi tekkelugu. Tartu: Eesti Üliõpilaste Seltsi Kirjastus 1994.
Urmas Nõmmik, Randar Tasmuth, Sissejuhatus eksegeetikasse. Tallinn: EELK Usuteaduse Instituut 2006.