LEPITUS JA LEPPIMINE



Hea mõte on regulaarselt perena kokku tulla ja paluda üksteiselt andeks, mis mõeldud, öeldud, tehtud, tegemata jäetud ja millega kannatust on tekitatud.


TAASTAMINE



Igal pool, kus inimesed koos midagi teevad, tuleb inimeste vahel tuleb ette konfliktolukordi, kus kellegi seadustega kaitstud tegevus põhjustab valu ja kannatust ja keegi kogeb olukorda ebaõiglasena. Siin sobib kasutada konfliktivahenduse meetodeid.

Taastav õigus (restorative justice) on lähenemisviis, mis keskendub suhete parandamisele, rahu saavutamisele ja tervendamisele konfliktide või kahju tekitamise järel. Kirikutes saab taastava õiguse praktikaid vaadelda kahes peamises suunas: missionaalne tegevus (suunatud väljapoole, koguduse missioonina ühiskonnas) ja kogukondlik tegevus koguduses (suunatud sissepoole, koguduse sisemiste suhete tugevdamine).

Taastava õiguse praktika kirikus

1. Missionaalne tegevus hõlmab selliseid tegevusi nagu teenimistöö kahjustatud ja kannatanud inimeste toetamiseks ning taastavate programmide edendamine ühiskonnas. Siin on koguduse fookus väljapoole suunatud, eesmärgiga tuua rahu ja õiglust laiemale ühiskonnale.

2. Kogukondlik tegevus koguduses keskendub kiriku sees toimuvatele konfliktide ja kahjude lahendamisele. Siia kuuluvad leppimise ja andestuse praktiseerimine, mille kaudu normaliseeritakse tervislikud suhted ja edendatakse koguduse ühtsust.

Taastav õiglus hõlmab nii ennetavat tegevust kui ka sekkumist konfliktide ja kahjude tekkimise järel. Ennetavad tegevused aitavad luua tervislikku kogukonda, kus konfliktide ja kahjude esinemissagedus on väiksem. Kui aga konfliktid ja kahjud ilmnevad, on oluline reageerida kiiresti ja tervendavalt, et vältida nende süvenemist.

3. Konfliktijärgne tervenemine pakub tuge ja dialoogi siis, kui konflikti osapooli pole võimalik otse kokku tuua. Seda kasutatakse tihti tõsiste juhtumite korral, nagu seksuaalne väärkohtlemine, kus erinevate osapooli toetatakse eraldi tervenemise protsessides.

Koguduse taastava praktika kolm tasandit

Taastava õiguse praktikaid saab jagada kolmeks tasandiks:

1. Ennetus: terve ja tervisliku kogukonna ülesehitamine, kus inimesed õpivad vabandamist, andestamisr ja konfliktide ennetamist.

2. Konfliktide vahendamine: avatud ja südamlikud vestlused, mis aitavad ära hoida konfliktide ja lahkhelide eskaleerumist.

3. Taastav distsipliin: tõsisemate juhtumite puhul, kus on vaja piiride seadmist ja usalduse taastamist, näiteks juhtimises või kogukonna reeglites eksimisel.

Kogukonna ülesehitamine ja tervenemine

Kirikul on suur roll mitte ainult konfliktide lahendamises, vaid ka kogukonna ülesehitamises. Mida rohkem investeeritakse koguduse sisemiste suhete tugevdamisse ja tervisliku kultuuri loomisse, seda vähem tuleb tegeleda konfliktide ja kahjudega. Kuid konflikte ei saa täielikult vältida, mistõttu on oluline, et kogudus oleks valmis nendele kiiresti ja tervendavalt reageerima.

Taastava õiguse praktiseerimine kirikus võib ulatuda ka koguduse sees ja erinevate koguduste vahel toimuvate lahkhelide lahendamiseni, olgu need seotud teoloogiliste, rassiliste või sotsiaalsete erimeelsustega. Näiteks võib “konservatiivsete” ja “progressiivsete” gruppide vaheliste lahkarvamuste lahendamine toimuda dialoogi kaudu, kus arendatakse usaldust ja austavat koosolemist.

Taastava õiguse tähtsus kirikus

Kirikukogukond (kogudus) on koht, kus inimesed saavad praktiseerida Jumala rahu ja leppimist. Taastav õigus aitab selle protsessi loomisel, kus kogudus mitte ainult ei ela koos Jumala kohalolus, vaid on ka õnnistuseks tervele maailmale.



Kui arglikkus takistab sul andestuse palumist sõnadega, siis miks mitte teha lihtne žest, mis ei vaja sõnu? Siruta oma käsi välja, et teine inimene saaks sellele teha andestuse märgi, ristimärgi.

Vend Matthew, Taizé prior



Sobib pidada ka regulaarset oikumeenilist ühispalvust Taizé lauludega.

Taizé vennad on oma elu pühendanud lepituse ja usalduse kasvupinnase harimisse. Taizé kirikut kutsutakse Lepituse kirikuks ja noortekokkutulekud, mida Taizé vennad korraldavad – Usalduse palverännak maailmas.

2024/2025 aastavahetusel toimub Euroopa noorte kokkutulek Tallinnas! Võtke kindlasti osa ühispalvustest ja saatke sinna niipalju noori kui vähegi jaksate!

https://www.taizetallinn.ee
Eesti Taizé Sõbrad laudate.ee

www.palunabi.ee/taastavoigus

Videos tutvustatakse taastava õiguse rakendamist kuri- ja väärtegude tegevuse tagajärjel esinevate konflitolukordade lahehendamisel.

Inimeste vahel tuleb ette konfliktolukordi, kus kellegi seadustega kaitstud tegevus põhjustab valu ja kannatust ja keegi kogeb olukorda ebaõiglasena. Siin sobib kasutada konfliktivahenduse meetodeid.